Dnes je 13. května 2024 a svátek má Servác 8°C | Zítra Bonifác 21°C

17. října 2022 | Veselíčko

Zpravodaj SMSka 10/2022

Ke stažení zde: SMSka 10-2022_web

Co dočtete v novém čísle SMSky?

• Ministerstvo vnitra připraví novou metodiku k odměňování starostů a zastupitelů, kterým se za poslední tři roky nezvýšily platy. Na nedávném setkání s místopředsedou SMS ČR Petrem Haladou to přislíbili náměstek ministra Petr Vokáč a ředitel odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Miroslav Veselý… (str. 3)
  • Obcím, které provozují poštu Partner, zvýší Česká pošta paušální příspěvek a zdvojnásobí odměnu za transakci. Po sérii jednání, jež po dva roky iniciovalo SMS ČR, to předsedkyni sdružení Elišce Olšákové sdělili zástupci České pošty, s. p., ředitel divize státní poštovní služby Miroslav Štěpán a vedoucí týmu Optimalizace a rozvoj Pobočkové sítě Boris Šlosar… (str. 4)
  • Jak je to s dohodou o pracovní činnosti pro zaměstnance, který se stal zastupitelem? A co uvolněný starosta na plný úvazek? Musí začít s výkonem funkce ihned? V pravidelné rubrice Střípky z právní poradny, kterou provozuje legislativní oddělení SMS ČR pro členské obce, odpovídá na tyto otázky analytik Dominik Hrubý. (str. 6)
  • V rekapitulaci uplynulých čtyř let působení SMS ČR ve prospěch samospráv jsme se pozastavili jen nad několika nejsilnějšími mezníky. Jedním z nich je i tzv. stošestka, jak mnozí důvěrně přezdívají zákonu o svobodném přístupu k informacím. Ta doznala v důsledku novely č. 241/2022 Sb. hned několika změn. V čem tyto změny, z nichž velká část byla vyvolána evropskou směrnicí, spočívají a jak se mohou dotknout obcí? (str. 12)
  • Obce musí už příští rok splnit svou zákonnou povinnost při přípravě digitálních technických map v jednotlivých krajích. Vyhovět tomuto požadavku bude především pro menší obce náročné. SMS ČR je připraveno s tím obcím pomoci. Na vzdělávací aktivity v jednotlivých krajích zvou krajští manažeři SMS ČR (str. 21)
  • „Céčkový“ řidičák už mají jen kamioňáci. Na obcích je ale také potřeba, říká Josef Jandouš, který je nejen místopředsedou zlínského Sdružení místních samospráv ČR, ale také starostou slováckých Nedachlebic. Starostuje sice „jen“ druhé období, ale vzhledem k tomu, že v obci provedl revoluci ve svozu odpadu, postavilo jej to čelem k nečekanému problému: nemá mu kdo řídit svozové auto. (str. 23)
  • „Radost, dojetí a velké překvapení! Vůbec jsme to nečekali.“ Taková byla první slova starostky Lenky Drahošové a místostarosty Matěje Doležala z obce Suchá Lhota poté, co se dozvěděli, že zvítězili v soutěži Cena naděje pro živý venkov. Tu v rámci klání Vesnice roku vyhlašuje SMS ČR. Rozhovor i pěkné fotky z této vesničky v Pardubickém kraji najdete na str. 24.

V SMSCE najdete i řadu dalších aktualit, zpráv a zpráviček, rozhovory…