Dnes je 13. května 2024 a svátek má Servác 10°C | Zítra Bonifác 21°C

Zpravodaj SMSka 3/2022

18. března 2022 | Veselíčko

Zpravodaj SMSka 3/2022

Je tady březnová SMSKA, opět našlapaná informacemi, které by mohly zajímat právě Vás: SMSka 03-2022

Co se v ní třeba dočtete?

• Téma shrnuje základní informace pro obce, které chtějí pomoci Ukrajině. SMS ČR rovněž apeluje na ty z Vás, kteří máte v obci k dispozici nebytové prostory, jež lze alespoň provizorně adaptovat na byty pro lidi prchající z okupované Ukrajiny. (str. 2 až 4)
  • Navzdory turbulentním mezinárodním událostem byla ve čtvrtek 24. února vyhlášena soutěž Vesnice roku 2022. Přihlášky do soutěže mohou obce podávat až do 29. dubna. Více se dozvíte na str. 5.
  • Výroční zprávy škol se zjednoduší. Novelizovanou vyhlášku připomínkovalo i SMS ČR, dočtete se o tom na str. 6.
  • SMS ČR je dominantním vzdělavatelem v obcích do jednoho tisíce obyvatel, ukázal průzkum společnosti Civipolis a my o tom píšeme na str. 7.
  • Nový IROP musí řešit problémy venkova. SMS ČR proto usilovně vyjednává a připomínkuje. Podrobnosti najdete na str. 8
  • SMS-služby představují dotační poradkyni Martinu Kurzovou. „Náš největší úspěch? Obce se na nás obrací opakovaně,“ říká v rozhovoru na str. 10.
  • Hodit se může i praktický ceník projektu Autorská práva jednoduše, který najdete na str. 12 a 13.
  • Zbytečné papírování zdržuje od práce. Starostové malých obcí jsou naštvaní. To je titulek jednoho z krajských článků, které píší manažeři. Rubrika začíná na str. 14.
  • Příklad dobré praxe je tentokrát z obce Vrbátky v Olomouckém kraji, kde vytvořili z bývalé márnice pietní místo, které připomíná hrdinství vojáků a úspěchy významných občanů. Rozhovor se starostou začíná na str. 17.
  • Jedním ze zakladatelů SMS ČR je starosta Vysokého Pole Josef Zicha, který je zároveň posledním dítětem z vypálené obce Ploština. O obnově památníku věnovanému této obci, ale i o aktuálním dění si s ním povídala zlínská manažerka Iva Šimoníková. Přečtěte si to na str. 18 a 19.
  • Poslední stranu nově věnujeme stručnému přehledu akcí, které pro vás SMS ČR připravuje na následující dny.

Fotogalerie 1 fotek

SMSka-03-2022