Dnes je 13. května 2024 a svátek má Servác 10°C | Zítra Bonifác 20°C

Olomoucký kraj: Dopis starostům-Ukrajina

28. února 2022 | Veselíčko

Olomoucký kraj: Dopis starostům-Ukrajina

Vážený pane primátore, vážená paní starostko, vážený pane starosto,

dovoluji si vás informovat o výstupu z pátečního jednání hejtmanů s ministrem vnitra. Sami víte, že hejtmanství tvrdě odmítlo napadení Ukrajiny agresorem Ruskem a na výraz naší podpory visí před sídlem kraje ukrajinská vlajka. Současná situace na Ukrajině bude také předmětem nedělního jednání Krizového štábu kraje (hosté zde budou starostové ORP) a pondělního mimořádného jednání krajské rady.

V současné době se Česká republika nachází podle „Plánu krizové připravenosti na příliv migrantů z Ukrajiny do ČR“ v oranžovém stupni. Ten je definován tak, že jsou ve větší míře potřeba ubytovací kapacity. Oranžový stupeň je dále definován rozsahem migračních toků v jednotkách tisíc občanů za měsíc, kdy lze předpokládat potřebu zajištění a využití ubytovacích kapacit do 5.000 osob. Vstup cizinců je umožněn v tomto stupni jako bezvízový na 90 dní.

Olomoucký kraj po dohodě s Hasičským záchranným sborem nyní eviduje vhodné ubytovací kapacity v našem kraji, kdy s tím je spojena i potřeba zajištění stravování těchto občanů. Zároveň jsem si vědom, že v návaznosti na možnou migrační vlnu bude nezbytné řešit ve spolupráci zainteresovaných i zajištění potřeby vzdělávání dětí, které k nám budou v souvislosti s migrací postupně přicházet z Ukrajiny.

Vláda v této chvíli nedoporučuje organizovat potravinové a materiální sbírky a bez koordinace je posílat na slovensko-ukrajinské nebo polsko-ukrajinské hranice. Všem zájemcům o pomoc touto formou je potřeba velmi poděkovat, zároveň ale jejich snažení korigovat. Doba zásilek na Ukrajinu jistě brzy přijde a čas dárců rovněž. Finanční pomoc přes Český červený kříž, Charitu, Člověka v tísni, apod. je naopak vítána kdykoliv.

Dovolte mi vám na závěr poděkovat za pomoc a spolupráci, které si velice vážím. Naše vzájemná spolupráce se osvědčila již v nelehké době koordinace opatření při řešení pandemie covid-19 v kraji. Jsem přesvědčen, že díky této vzájemné soudržnosti bude možné zvládnout i současnou, pro celý svět tolik tíživou situaci.

Děkuji vám za spolupráci a vstřícnost, budeme vás informovat i nadále

Josef Suchánek, v.r.

Hejtman Olomouckého kraje