Dnes je 13. května 2024 a svátek má Servác 13°C | Zítra Bonifác 21°C

Drobnosti z historie: 80. výročí od událostí v roce 1943

30. ledna 2023 | Veselíčko

Drobnosti z historie: 80. výročí od událostí v roce 1943

Na konci měsíce ledna si připomínáme smutná výročí z dějin 20. století. Jednak je to osvobození koncentračního tábora Osvětim v roce 1945, kde byli vězněni také někteří obyvatelé naší obce, mnozí se už nikdy nevrátili. Z ledna roku 1943 zase událost, kdy gestapo vtrhlo do Veselíčka a odvleklo členy Sokola, odbojové skupiny Lvice a organizace Obroda Národa. Osudy dvou žen, Gizely Hánové a její dcery Blanky Brunkové byly zpečetěny v Treblince jen proto, že byly židovského původu.

Muži byli odvezeni do Přerova, kde ve vile u Michalova byla pobočka gestapa. Po mučení a výslechu je rozvezli do věznic v Brně, Olomouci, v polské Vratislavi a do lágru v Osvětimi. Nacistickou hrůzovládu nepřežilo 17 osob z vesnice, jejich památku si můžete připomenout na pomníku padlých. Ovšem děsivé vzpomínky si nesli rovněž ti, kteří měli to štěstí a dočkali se konce války. Předávali je svým potomkům a věřte, nebylo to vyprávění veselé. Teď, když na Ukrajině zuří válka, je nutno si připomínat, co je člověk schopen dělat člověku…

V Muzeu Záhoří bude 9. března otevřena výstava Zmizelí…, věnovaná obětem z Veselíčka a Tupce v průběhu 2. světové války.

StČ

Plakát Drobnosti z historie: 80. výročí od událostí v roce 1943