Nadpis článku
Od července budou mít obyvatelé Veselíčka prostřednictvím projektu tridimgastro.cz společnosti Energy financial group (EFG) možnost třídit kuchyňský odpad. Na čtyřech lokacích budou rozmístěny hnědé nádoby určené na gastroodpad, do nichž lze odkládat nesnědené zbytky pokrmů a nezpracované suroviny rostlinného i živočišného původu. Vytříděné zbytky potravin budou namísto skládkování sváženy do bioplynové stanice (EFG Vyškov BPS/EFG Rapotín BPS – dle lokace), kde se zpracují a využijí pro výrobu zeleného plynu, elektřiny a tepla.
Nespotřebované potraviny rostlinného i živočišného původu neboli gastroodpady tvoří zhruba 30 % obsahu popelnic na směsný komunální odpad a běžně končí bez využití na skládkách, čímž zatěžují životní prostředí i obecní rozpočet. Množství tohoto odpadu je však možné snižovat jeho tříděním do tmavě hnědých sběrných nádob o objemu 120 litrů s označením „gastroodpad“. Ty budou místním obyvatelům k dispozici od července na 4 místech – sběrná hnízda: Tupec, Veselí a "v place" pod bytovým domem č. p. 7 a u hasičských garáží.
Oproti běžným popelnicím budou speciálně opatřeny těsněním a uzavírací sponou zabraňující šíření zápachu. Je do nich možné vyhazovat například potraviny po datu spotřeby, zbytky jídla, pečivo, ovoce a zeleninu nebo sedliny kávy a čaje. Veškeré nádoby budou v pravidelných intervalech vyváženy a důkladně čistěny.


Veselíčko na Facebooku