INFO: +420 581 793 255 | info(zavináč)obec-veselicko.cz
Dnes je 22. července 2024 a svátek má Magdaléna 22°C | Zítra Libor 26°C

Obecní úřad, pomník

Hraběnčina naučná stezka

Veselíčko je obcí, která má svým návštěvníkům co nabídnout. Díkyminulostibohaténahistorickéudálosti se zde téměř na každém kroku nacházejí četné kulturní i historické památky. Jde zejména o značné množství barokních soch (4, 5, 6, 7, 8), kamenných i dřevěných křížů (1) či božích muk (18, 19) na rozcestích i podél cest, kaplí (3) a kapliček (10, 12, 13, 15, 22). Žádnému návštěvníku přijíždějícímu od Oseka nad Bečvou nemůže uniknout pohled na barokní zá- mek (3) obklopený zelení zámeckého parku (2). K významným místním budovám se řadí budova obec- ního úřadu (bývalá škola) (1), kde je nyní i Komunitní škola, klubovna spolků a keramická dílna, či mateřské školy (14) a Kulturního domu v Tupci (15). Své ná- vštěvníky má také obecní budova č. p. 42, v níž se kromě pohostinství nachází také Muzeum Záhoří (lokalita 13). V lese nad obcí stojí památník ke vzpomínce na napoleonské období ve Veselíčku (11).
 
Pomník obětem válek
S koncem druhé světové války skončilo pro Vese- líčko zřejmě nejhorší období v jeho dějinách. Na- štěstí se ve Veselíčku ani v jeho nejbližším okolí neuskutečnily žádné boje, takže vzpamatování se z válečného období bylo pro Veselíčko daleko rychlejší než u obcí, které ležely poblíž postupující fronty.
15. července 1945 se v zámeckém parku konala ma- nifestace čili znovuvzkříšení Československé repub- liky s odpolední slavností a letním karnevalem. Při této příležitosti zde byl odhalen základní kámen památníku období okupace. Na kameni byl vytesán letopočet 1945. Tento kámen se v místním parku na- chází dodnes. Mnohem honosnější pomník byl, ovšem již mimo areál zámeckého parku, postaven roku 1964, a to nedaleko dnešního obecního úřadu.

Více najdete v přiloženém souboru PDF.


Sledujte nás i na sociálních sítích