INFO: +420 581 793 255 | info(zavináč)obec-veselicko.cz
Dnes je 24. prosince 2024 a svátek má Adam a Eva 3°C | Zítra Boží hod vánoční 3°C

Muzeum Záhoří zve na novou výstavu: Vyžehli si to!!!

Datum: 26. srpna 2022

Nadpis článku

Výstava v Muzeu Záhoří Veselíčko je v pořadí třicátá!

Muzeum Záhoří zve na novou výstavu: Vyžehli si to!!!

 

Výstava v Muzeu Záhoří Veselíčko je v pořadí třicátá! Zpracovali jsme mnoho témat, které se týkají historie naší obce. Tentokrát je expozice věnována žehličkám. Ty nám pro výstavu zapůjčil pan Petr Zapletal z Přerova, který žehličky sbírá mnoho let. Velmi zajímavé je, že si zakoupil pouze jednu, ostatní mu věnovali známí a rodinní příslušníci, další zachránil před zkázou ve sběru, sběrných dvorech a na smetištích. Díky tomu můžete obdivovat žehličky z různých časových období.

Žehličky můžeme rozdělit do několika kategorií: mosazné, na uhlí, s oddělitelnou rukojetí, americký systém, mini žehličky, žehličky se dvířky, krejčovské, elektrické, napařovací… K žehličkám patří i náhradní želízka a podložky na odkládání horkých nástrojů
z různých materiálů – kovové i drátěné, profesionálně
a podomácku vyráběné.

Žehlička je zařízení sloužící k žehlení, čili vyhlazování tkaniny pomocí vysoké teploty a tlaku. Žehlení působí tak, že se vlivem teploty uvolňují vazby v molekulách polymerů tvořících vlákna tkaniny. Když jsou vlákna horká, pod tlakem žehličky se narovnávají a po ochlazení si uchovávají tvar. Zpočátku se prádlo lisovalo nebo válečkovalo, v 15. století se objevila horká žehlička.

V minulosti žehlička vypadala jako hlazený kovový blok s držadlem. Po ohřátí např. na plotně kuchyňských kamen umožňovala tepelná setrvačnost kovového bloku udržet po několik minut dostatečnou teplotu, aby se dalo žehlit. Po vystydnutí bylo třeba žehličku položit na plotnu a nechat znovu zahřát. Zdokonalením žehličky byla konstrukce, kdy se na „chodidlo“ umístilo malé ohniště na dřevěné uhlí, kde bylo možné vložit několik rozžhavených uhlíků, které udržovaly vysokou teplotu žehličky, aniž by bylo nutné ji každou chvíli odstavovat na horkou plotnu. Další alternativou byly žehličky, kde se topilo lihem.

Ve 20. století se rozšířily žehličky, kde byla uvnitř elektricky zahřívaná spirála s příkonem několika set wattů. První elektrické žehličky byly objeveny v 90. letech 19. století. Později se do žehličky přidal termoregulátor, který umožňuje udržet požadovanou teplotu s přesností na několik stupňů Celsia, a kromě toho se v žehličce objevila i zvlhčovací zařízení (napařovací žehlička).

Plakát Muzeum Záhoří zve na novou výstavu: Vyžehli si to!!!

Fotogalerie 1 fotek

Sledujte nás i na sociálních sítích